Praktické informace

Vstupní vízum

Ke vstupu do Egyptské arabské republiky potřebujete vstupní vízum. Jednou z možností je požádat o něj na Egyptském velvyslanectví v Praze. Může ho pro vás také zajistit vaše cestovní kancelář (cenu vám samozřejmě sdělí a stane se součástí ceny vašeho zájezdu). Nebo si ho můžete zakoupit až po vašem příletu na letišti. 

 

Lékařská péče

Lékářská péče v Hurghadě, stejně jako v dalších turistických letoviscích, je ve srovnání s ostatními místy Egypta na velmi dobré úrovni. Existuje zde celá řada zdravotnických zařízení, převážně soukromých, které mnohonásobně převyšují kvalitu poskytované péče v zařízeních státních. Což se samozřejmě projeví na ceně za ošetření.

Každý větší hotel má svou hotelovou kliniku. Pokud na hotelu není klinika, pak je k dispozici lékař na zavolání. Bohužel ne všichni lékaři (a to i v hotelových klinikách) mají sjednány smlouvy s českými zdravotními pojišťovnami. To znamená, že velmi často se za ošetření platí na místě v cizí měně (od 30 Eur). A teprve po návratu do České republiky vám vaše pojišťovna proplatí zpět zaplacenou částku.

Při vážnějších problémech, kdy je zapotřebí návštěva nemocnice, je třeba si s sebou vzít pas a doklad o pojištění.

Několik zásad jak se vyhnout střevním potížím

  • Nepijte vodu z vodovodních kohoutků. Zuby si jí mýt můžete, pouze u dětí použijte vodu balenou (při mytí zoubků totiž často vodu polykají).
  • U kupované vody dbejte na neporušený uzávěr (někdy se může stát, že láhev doplní vodou z vodovodu), pokud možno kupujte vodu z obchodů, kde není na přímém slunci.
  • U restaurací mimo hotel nepijte nápoje s ledem.
  • Pokud si ve městě koupíte ovoce a zeleninu, které nemají slupky, řádně je umyjte v balené vodě.

 

Doprava v Hurghadě

V Hurghadě se dá rychle a levně přepravovat mikrobusy, které zde zajišťují městskou hromadnou dopravu. Nejedná se o autobusy, které by měly pevně stanovený jízdní řád, nýbrž o malé mikrobusy určené pro přepravu maxim. 14 osob, které jezdí neustále mezi 7 hodinou ranní a půlnocí. Tyto mikrobusy nemají klasické zastávky, které známe z Evropy, ale pouze určeny trasy a na kterémkoli místě, pokud mikrobus není obsazen, je možno přistoupit.

Mnohem pohodlnější je jízda místním taxi. Narozdíl od neklimatizovaných mikrobusů mají taxi klimatizaci. Ne vždy ji řidič automaticky zapne, pokud budete chtít klimatizaci využít, upozorněte na to řidiče To platí pro nejrozšířenější oranžovo-modrý typ taxi. Na ulicích stále ještě můžete potkat staré Peugeoty (bez klimatizace), které bývají ve velmi špatném technickém stavu a jejich využívání proto nedoporučuji. Nástupní sazba pro oranžovomodré taxi je 3 eg. libry, za ujetý kilometr se platí 50 piastrů.